The 2nd annual NYS Craft Brewing Competition results are in, and two local favorites took home some seriously well-deserved hardware.

The competition featured 642 New York State-brewed beers, with gold medals awarded in 23 distinct categories, and one Grand Prize 'Governor's Excelsior Cup.'

For the second straight year, the Governor's Excelsior Cup went to Brooklyn-based Threes Brewing, but it's the Central New York breweries we're most proud of!

Brewery Ommegang of Cooperstown won a gold medal for their 'Witte' in the Wheat Beer category.

The F.X. Matt Brewing company - makers of delicious Saranac beer took home three different Gold Medals from the event, maintaining their place as a powerhouse NY craft brewer.

The Matt brewing Company was awarded Gold Medals for:

  • Barrel Aged: Saranac Basking in Bourbon
  • Experimental: Varick Street Stout
  • Golden Blonde Ale: Lake Placid Golden Blu

The Governor's Excelsior Cup winner and other award winners will be displayed in the Horticulture Building at the Great New York State Fair.

The Fair will also offer all brewers the opportunity to have their beers sampled at a sampling booth and brewers have the option to host one of the Fair's daily Taste NY Wine and Beer Seminars.

The seminars run three times every day for beverage industry owners and experts  to provide product samples and educate the public about their brews.

Here's  the full list of Gold Medal winners from the NYS Craft Brewing Competition:

Belgian Farmhouse: Threes Brewing, Passing Time Grisette - Brooklyn
Amber and Dark Lagers: Blue Point Brewing Company Toasted Lager- Patchogue
Amber/Red Ale: Bottomless Brewing, Soda Bread Red - Fayette
American DIPA: Upstate Brewing Company, IPW - Elmira
American IPA Variations: Great Flats Brewing, Great Flats Raspberry IPA- Schenectady
Barrel Aged (Non-Sour): Saranac Brewery, Basking in Bourbon - Utica
Barrel Aged Sour: Brown's Brewing Company, Reprise - Troy
Belgian Other: Lucky Hare Brewing Company, Anny #2- Hector
Brown Ale: Roscoe Beer Company, Trout Town Brown Ale - Roscoe
Experimental: Saranac Brewery, Varick Street Stout- Utica
Fruit and Spice Beer over 6.0 ABV: Glenmere Brewing Company, Wicked With - Florida
Fruit and Spice Beer 6.0 ABV and lower: The Peekskill Brewery, Hidden Track - Peekskill
Golden Blonde Ale: Saranac Brewery, Lake Placid Golden Blu - Utica
Imperial Stout and Porter: Spider Bite Beer Company, Boris the Spider Russian Imperial Stout - Holbrook
Light Lager: Bottomless Brewing, Bohemian Pilsner - Fayette
New England IPA: Prison City Brewing, Control for Smilers - Auburn
Pale Ale: Naked Dove Brewing Company, Naked Dove What is Batch #2 - Canandaigua
Porter, (Non Imperial): Glenmere Brewing Company, Box'd Smok'd Porter - Florida
Strong Ale (Non Belgian): Naked Dove Brewing Company, Naked Dove Barleywine - Canandaigua
Wild and Sour Ale: Good Nature Brewing, Kung Foeder Series Jackie Batch - Hamilton
Wheat Beer (American, Wit, Hefe): Brewery Ommegang, Witte - Cooperstown
New York State Beer: Roscoe Beer Company, Trout Brown Ale - Roscoe

Congrats to all the winners, but most importantly to our local breweries Ommegang and F.X. Matt!

BONUS VIDEO